27/11/2024 0 Kommentarer
Nye kor i Svogerslev Kirke
Nye kor i Svogerslev Kirke
# Nyheder

Nye kor i Svogerslev Kirke
Det er kirkens organist, Signe Bech Schnedler, der er korleder for kirkens kor. Hun har haft spire-, børne- og pigekor i mange år. ”Jeg har altid elsket at lave kor med børn og unge, og vil glæde mig til at starte det op i Svogerslev”, fortæller Signe, der tiltrådte i stillingen 1. august. ”Det er en kæmpe fornøjelse at se, hvordan børn og unge mennesker vokser af at synge sammen, og det er et helt specielt fællesskab, man får af det. Kor er nemlig ikke kun musikken, men i høj grad også fællesskabet.
Da kirkens kor startede i september, kom der nogle store og dygtige piger. Derfor laver vi Børnekoret om til et Børne- og Ungdomskor. Vi synger både salmer og nyere popsange, f.eks. ”Lyse nætter” af Alberte Winding.
Spirekor 1.-3. klasse: øver torsdag kl. 14.15-15.15
(afhentning i SFOen før korprøve)
Første korprøve efter sommerferien er torsdag den 21. august.
Børne- og Ungdomskor fra 4. klasse: øver torsdag kl. 16.00-17.00
Første korprøve efter sommerferien er torsdag den 21. august.
Alle kan være med – det kræver ingen forudsætninger, kun lysten til at synge sammen med andre.
Se mere på www.svogerslevkirke.dk eller kontakt korleder Signe Bech Schnedler på mail: organistsvogerslev@gmail.com eller på tlf. 24 65 15 27
Kommentarer